';

Po co mi architekt wnętrz?

Samodzielne projektowanie wnętrz wydaje się być kuszącą opcją dla osób poszukujących oszczędności lub chcących mieć pełną kontrolę nad całym procesem. Jednak to tylko pozorne „oszczędności”, często samodzielne projektowanie prowadzi do popełnienia wielu błędów, które mogą wpływać nie tylko na finalny koszt całego remontu, ale przede wszystkim na funkcjonalność, estetykę i komfort wnętrza, w którym zamierzamy spędzić najbliższe lata. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnego projektanta wnętrz. Niezależnie od tego czy kupiłeś nowe mieszkanie czy zamierzasz wyremontować stare, zaprojektowanie wnętrza jest skomplikowanym zadaniem, które wymaga uwzględnienia wielu czynników. W tym artykule omówimy, dlaczego warto zaufać projektantowi i jakie korzyści płyną z takiego podejścia.

Próbując samodzielnie zaprojektować wnętrze z całą pewnością popełnisz masę kosztownych błędów, których mógłbyś uniknąć korzystając z pomocy projektanta wnętrz.

Projektowanie przestrzeni mieszkalnej wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak ergonomia, funkcjonalność i przepływ komunikacyjny. Nieznajomość tych zasad może prowadzić do niewłaściwego rozmieszczenia mebli, ograniczenia przestrzeni użytkowej czy nieoptymalnego wykorzystania dostępnych metrów kwadratowych. Architekci wnętrz są na bieżąco z trendami i nowymi rozwiązaniami w dziedzinie projektowania wnętrz. Mają wiedzę na temat najnowszych stylów, technik budowlanych i innowacyjnych materiałów. Samodzielne projektowanie może prowadzić do przestarzałego wyglądu mieszkania lub pominięcia nowoczesnych rozwiązań, które mogą podnieść jakość wnętrza, ponadto samodzielne projektowanie może prowadzić do niezręcznego mieszania stylów lub niekonsekwentnego wyglądu, który w ostateczności nie będzie spełniał Twoich oczekiwań.

Projektowanie mieszkania wiąże się również z aspektami technicznymi, takimi jak instalacje elektryczne, hydrauliczne czy wentylacyjne. Architekt wnętrz ma wiedzę i doświadczenie, aby zaplanować te elementy zgodnie z przepisami budowlanymi i zapewnić ich prawidłowe funkcjonowanie. Samodzielne projektowanie może prowadzić do błędów technicznych, które mogą wpływać na bezpieczeństwo i wygodę mieszkania.

I wreszcie, projektowanie mieszkania to skomplikowany proces, który wymaga czasu, wysiłku i koordynacji różnych elementów. Próba projektowania mieszkanie na własną rękę może prowadzić do nadmiernego obciążenia czasowego, stresu i frustracji, szczególnie jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie.

Co może dla Ciebie zrobić Architekt wnętrz i jak wygląda współpraca.

Pierwszym krokiem jest spotkanie z klientem lub dłuższa rozmowa telefoniczna, podczas której architekt wnętrz ma szansę poznać preferencje, wymagania i oczekiwania dotyczące projektu. Omawia się także budżet, harmonogram i inne czynniki istotne dla realizacji projektu.

Kolejny krokiem jest inwentaryzacja pomieszczeń. Architekt wnętrz przeprowadza szczegółową analizę przestrzeni, dokonuje pomiarów pomieszczeń, uwzględnia układ okien, drzwi i instalacji. Zbiera również informacje na temat struktury budynku, takie jak ewentualne ograniczenia techniczne czy przepisy budowlane.

Następny etapem jest koncepcja projektowa. Architekt przedstawi Klientowi propozycję rozmieszczenia przestrzeni. To moment, w którym wszystkie meble i sprzęty muszą znaleźć swoje miejsce – tworzy się układ funkcjonalny. Na tym etapie możemy bezpiecznie wskazać, w których miejscach powinny znaleźć się dodatkowe okna czy ściany działowe. To również moment prezentacji pierwszych wersji kolorystycznych oraz propozycje materiałów wykończeniowych czy elementów wyposażenia. Ten etap to projekt wstępny do dalszej współpracy. Taki gotowy układ funkcjonalny jest przedstawiany Klientowi w formie wirtualnego spaceru oraz wizualizacji 3D każdego pomieszczenia z osobna.

Po zaakceptowaniu przez Klienta projektu i elementów wyposażenia tworzona jest dokumentacja techniczna i wytyczne dla budowlańców oraz wszystkich ewentualnych ekip (elektryków, instalatorów, stolarzy). Powstałe na tym etapie rzuty, przekroje i rysunki stanowić będą bazę do wyceny i przeprowadzenia remontu. To jest właściwie ten moment, w którym Klienta otrzymuje wszystko, co jest niezbędne do rozpoczęcia budowy, czy remontu.

Ostatnim etapem współpracy, a zarazem niezwykle ważnym jest nadzór nad realizacją projektu. Architekt wnętrz nadzoruje proces realizacji projektu, współpracując z wykonawcami, dostawcami i innymi specjalistami, na bieżąco monitoruje prace poprzez osobiste wizyty na terenie budowy oraz konsultacje telefoniczne. Zapewnia, że projekt jest realizowany zgodnie z zaplanowanymi specyfikacjami i zgodnie z harmonogramem. Po zakończeniu prac architekt wnętrz dokonuje końcowej weryfikacji projektu, sprawdzając czy wszystkie elementy zostały wykonane zgodnie z oczekiwaniami.

Podsumowując, współpraca z architektem wnętrz może zaoszczędzić Twój czas i pieniądze. Architekt pomoże w dokładnym planowaniu i budżetowaniu projektu, unikając zbędnych kosztów i niespodzianek. Ponadto, profesjonalne zarządzanie projektem pozwoli zaoszczędzić Twój czas, gdyż będziesz mieć pewność, że wszystkie prace są dobrze zorganizowane i realizowane terminowo. Zapewni Ci profesjonalne wsparcie, optymalizację przestrzeni, kreatywne rozwiązania i spokój umysłu, ponieważ Twój remont przebiegnie sprawnie i efektywnie, a rezultat będzie spełniał Twoje oczekiwania i potrzeby.

Monika Gajda

Założycielka pracowni Gajda Concept